Logo
Версія для друку

Трошки власних вражень

Ольга Попадюк Ольга Попадюк

Прага – перлина Чехії. Що це за місто та чим воно може здивувати? Чим вона приваблива для студентів та як поїхати на навчання за обміном до Праги? Які емоції відчуває еразмусівець? Про це та багато іншого читайте далі.

Спершу ти розгублений, бо потрапляєш у зовсім інший світ, не знаючи що з цим робити та навіщо. Однак із часом знаходиш сили і долаєш перешкоди, знаходиш нових друзів та переживаєш незабутні емоції.

У свої стіни студентів закликає Карлів університет – це найстаріший університет у Чехії та перший у Римській імперії. Заснування університету відбулося за ініціативи Карла IV. У 1902-1903 роках ректором був український хімік Іван Горбачевський. Карлів університет входить до списку 300 найкращих університетів світу за рейтингом «The Academic Ranking of World Universities». Більше половини всіх навчальних програм акредитовані також іноземними мовами, перш за все англійською. В 2017 році частка іноземних студентів у загальній кількості студентів склала 14%.

Вхід у Karlin campus
Вхід у Karlin campus

Університет налічує 17 факультетів. Мені пощастило навчатись на факультеті математики та фізики. Цей факультет забезпечує навчання для більше ніж 2200 студентів у галузі комп’ютерних наук (інформатика), математики та фізики. Факультет знаходиться у 5 кампусах. Моє навчання в основному проходило в Karlin campus, де базуються усі математичні кафедри (алгебри, математичної освіти, математичного аналізу, чисельної математики, ймовірності та математичної статистики), математичний інститут Карлового університету, одна з факультетських бібліотек та репрографічний центр. В корпусах коридори облаштовані невеликими столами-партами для навчання студентів у вільний час.

Двомісна кімната
Двомісна кімната

Також у будівлі математиків є спеціальна кімната з міні-кухнею, куди можна не лише прийти і повчитись, а й приготувати чаю/кави. Недоліком, як на мене, є відсутність їдальні. До найближчої 30 хв їзди. Розраховуються студенти в їдальнях студентським квитком, на який попередньо кладеться певна сума готівкою.

Кухня
Кухня

Отже, як стати Еразмус студентом Карлового університету? Спершу потрібно подати відповідний пакет документів (повний перелік за посиланням тут http://international.lnu.edu.ua/erasmus-charles-university/) у відділ міжнародних зв’язків ЛНУ ім. І.Франка для номінації. Найважливішими серед них договір на навчання (Learning Agreement) та мотиваційний лист. У першому зазначаються предмети, які будуть вивчатися у приймаючому університеті та які передбачені навчальним планом до вивчення у домашньому університеті. Мотиваційний лист відображає усю серйозність намірів студента, тому до нього варто ставитись з особливою увагою.

Після номінації приймаюча сторона відкриває доступ до онлайн реєстрації. По завершенню реєстрації система генерує 2 документи: заявку та договір про навчання, які з відповідними підписами та печатками необхідно відправити до Карлового університету. Перші етапи відбору подолано. Тепер залишилось набратись терпіння і чекати поки договір з обраними курсами затвердять та надішлють необхідні документи для отримання візи. Щоправда цей процес може затягнутись на кілька місяців, особливо якщо будуть потрібні зміни у договорі про навчання, так як це було у моєму випадку. Заміна навіть одного предмету супроводжується оформленням додаткових документів. Спеціальний додаток до договору, який підписують студент і координатори факультету та університету, надсилається для погодження приймаючій стороні.

Наступним не менш важливим етапом підготовки до від’їзду є отримання візи. Візу на навчання в Чеській Республіці виготовляють 2 місяці, проте для студентів Еразмусу процес пришвидшений і вже за місяць все було готово.

Для студентів Карлового університету в Празі є 17 гуртожитків. Я проживаю в кампусі Troja. Тут діє принцип комунальної квартири. Кожні дві кімнати з'єднані спільним коридором, де знаходиться душ, туалет, невеличка кухня. Кімнати ж самі двомісні. 

Інтерфейс SIS
Інтерфейс SIS

Навчальний процес організований через електронну систему Student Information System (SIS). Доступ надається як студентам, так і працівникам. Реєстрація на курси та іспити, інформація про викладачів, описи предметів, розклад аудиторій, електронний каталог книг/журналів, навчальна платформа moodle та ще багато інших інформативних речей можна знайти в SIS. Також вкінці семестру студентам пропонується залишити анонімний відгук про роботу викладача протягом семестру та висловити побажання, пропозиції. Варто відмітити відкритість викладачів, котрі завжди радо пропонують свою допомогу.

Адаптація до всього: до середовища, до нового побуту, нових людей, зрештою до навчання англійською, та подолання бюрократичних питань, а саме підписання різного виду документів в різних відділах університету, потім вирішення питання з накладкою розкладу. Далі, коли бар'єри подолано, щотижневі домашні завдання змусили з головою поринути в навчання. Особливо складно спершу було з предметами, які є продовженням зимового семестру, оскільки тутешні студенти вивчали інші розділи ніж я. На семінарах з алгебри часто виступали запрошені гості з різних куточків світу: США (Небраска), Ізраїль, Великобританія (Манчестер), Іран (Тегеран). Ще хочу відмітити курс англійської спеціально для математиків, на якому робиться основний акцент саме на вивченні математичної термінології, застосуванні певних мовних конструкцій в наукових текстах, а також підготовка до виступів на конференціях.

Мандрівки
Мандрівки

Навчання звичайно важливе, але й мандрівки ніхто не скасовував. Еразмус – це також можливість реалізувати свої пригодницькі амбіції. Вихідні присвячуються дослідженню чеського краю: курортне містечко Карлові Вари відоме не лише цілющими джерелами, а ще й бехеровкою, карловарськими оплатками (традиційні чеські вафлі) та неймовірною природою; Карлштейн – готичний замок, приватна резиденція Карла IV; Чеське Будейовіце – одне з «пивних» міст Чехії, де виробляють всесвітньо відомий «Будвайзер». Та на цьому мандри ще не закінчуються…

Вид на Прагу
Вид на Прагу

І звичайно, Прага! Колорит, магія, цікаві історії, бруковані вулички, готичні собори та замки, дахи з червоною черепицею, запах трдельника, незліченна кількість мостів та парків… Важко перерахувати всі достойності цього туристичного раю.

Карлів міст
Карлів міст

Життя в іншій країні, віддалене від рідних та близьких, де все нове та незнайоме, ще той стрес. Навчання нелегке та вимагає багато зусиль. Однак з іншого боку, це незабутні емоції, набуття необхідного досвіду та знань. Це формування кардинального нового світогляду та відкриття для себе різних можливостей.

День вишиванки на Вацлавській площі
День вишиванки на Вацлавській площі

Галерея зображень

Copyright © 2018. Designed by Зодчий тіней. All rights reserved.